czwartek, 21 marca 2013

„Golgota Jasnogórska” przy Miodowej


Niezwykłą propozycję na okres Wielkiego Tygodnia przygotowała Fundacja Kapucyńska. W środę (27 marca) w Jadłodajni przy Miodowej odbędzie się koncert „Golgota Jasnogórska”. I chociaż impreza przeznaczona jest głównie dla bezdomnych, to zaproszonym może czuć się każdy, bowiem – jak zapewniają artyści – koncert będzie ogromnym przeżyciem, i nikt nie wyjdzie po nim obojętny. 


„Golgota Jasnogórska” to spektakl złożony z tekstów poety Ernesta Brylla z muzyką Marcina Stycznia i Joanny Lewandowskiej-Zbudniewek. Całe trio zobaczymy przy Miodowej, a teksty przeczyta osobiście sam poeta. Warto podkreślić, że „Golgota Jasnogórska” powstała pod wpływem inspiracji płynących z Misterium Męki Pańskiej, a przede wszystkim z polskiej tradycji drogi krzyżowej. Sporo w niej odniesień do czasów współczesnych a największym atutem „Golgoty Jasnogórskiej” jest przejmujący w swej prostocie, poetycki szkic o Polsce naszych czasów.

Początek koncertu zaplanowano na godz. 18.30. Wstęp jest wolny.





Koncert „Golgota Jasnogórska” powstał na podstawie płyty o tym samym tytule, opartej na poemacie pasyjnym poety Ernesta Brylla z muzyką i w wykonaniu Joanny Lewandowskiej i Marcina Stycznia, jednych z najpopularniejszych artystów z kręgu piosenki poetyckiej.

„Golgota Jasnogórska” była pisana przez Brylla do cyklu obrazów Jerzego Dudy-Gracza pod tym samym tytułem, które znajdują się nad Kaplicą Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Oto, co o genezie dzieła mówi sam poeta:

„Leżeliśmy w jednym szpitalu, u profesora Bochenka na Ochojcu. Jurek najpierw, potem w 1999 roku ja, ale tak samo każdy z nas po cztery bypassy. Potem Jurek powiedział mi, że maluje Golgotę jako podziękowanie dla Matki Boskiej Częstochowskiej. Obejrzałem obrazy i bardzo, ale to bardzo mnie poruszyły. I nagle Jurek Duda-Gracz zapytał: „ A wierszy do tego byś nie złożył?”. Nie chciał, żeby to były bezpośrednie komentarze do każdej stacji – raczej moje widzenie…”

Tak też się stało. O ile obrazy Dudy-Gracza odwołują się do trudnej historii Polski, do naszych narodowych przywar i słabości, o tyle Bryll jest bardziej osobisty, pisze o Golgocie, która jest tuż obok nas i w nas.

„Golgota Jasnogórska” składa się z 18. stacji, obejmuje także zmartwychwstanie i wniebowstąpienie Jezusa. Cztery stacje czytane są przez Ernesta Brylla, czternaście stacji śpiewanych przez Joannę Lewandowską i Marcina Stycznia tylko z akompaniamentem gitary. Ta surowa, ascetyczna forma powoduje, że teksty jeszcze mocniej nas uderzają i nie możemy przejść obok nich obojętnie. Na okładce płyty dzięki uprzejmości żony poety Wilmy Dudy-Gracz oraz oo. paulinów wykorzystany został obraz Jerzego Dudy-Gracza „Stacja I – Jezus na śmierć skazany”.

wtorek, 19 marca 2013

Szkolenie UNDP dla naszych wolontariuszy

W dniu marca 2013 nasza Fundacja wraz z biurem UNDP w Polsce, zorganizowała szkolenie dla wolontariuszy biorących udział w Projekcie Anioł.
 

Projekt polega na szkoleniu asystentów osoby bezdomnej, którzy pomagają w powrocie do normalnego życia. Głównym zadaniem wolontariuszy jest sprawienie, aby osobom bezdomnym "zachciało się chcieć". Aktualnie mamy już siedem Aniołów, ale ciągle prowadzimy nabór. W kolejce do projektu czekają bowiem kolejne trzy osoby bezdomne z warszawskich ulic.



Szkolenie wolontariuszy odbywa się cyklicznie. Tym razem jego głównym celem było zwiększenie wiedzy wolontariuszy w dziedzinie komunikacji z osobami bezdomnymi. Szkolenie poprowadziły Pani Agnieszka Bochenek (psycholog) oraz Agnieszka Królikowska (terapeuta). Są one związane z Jadłodajnią na Miodowej od pięciu lat. Doskonale znają więc realia w jakich poruszają się wolontariusze. 



Wsparcie psychologa jest niezbędne w tak trudnej tematyce, jaką jest wychodzenie z bezdomności. Każdy bowiem uczestnik projektu ma zwykle inną historię dotarcia na ulicę. Każdy więc potrzebuje indywidualnego wsparcia, jakie właśnie zapewniają nasze Anioły. Dlatego też nad całością pracy w programie czuwają wykwalifikowane Panie psycholog, które zapewniają wsparcie i podpowiadają kierunki działania.



Sobotnie szkolenie trwało siedem godzin z małą przerwą na lunch. Program obejmował zasady efektywnej komunikacji oraz zbieranie wywiadu. Mamy nadzieję, że podejmowane szkolenia pozwolą naszym wolontariuszom jeszcze lepiej realizować założenia projektu. Dzięki temu kolejne bezdomne osoby otrzymają od nas wsparcie i być może uda się powrócić im do normalnego życia.



Artykuł z Idziemy, 17 marca 2013