sobota, 12 listopada 2011

religia.tv: Ogólnopolska Pielgrzymka Bezdomnych

12 listopada to dzień VI Ogólnopolskiej Pielgrzymki Bezdomnych na Jasną Górę. Do tronu Pani Jasnogórskiej przybędzie 600 podopiecznych z 16 diecezjalnych Caritas.

W południe pielgrzymi wezmą udział w uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Nowaka, metropolity częstochowskiego. Wcześniej będą uczestniczyć w Drodze Krzyżowej odprawianej na wałach jasnogórskich. Program pielgrzymki obejmuje również prelekcję na temat cudów jasnogórskich oraz modlitwę Koronką do Miłosierdzia Bożego. W czasie spotkania będzie okazja do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, jak i do podzielenia się z innymi swoimi doświadczeniami.



Liczbę osób bezdomnych w Polsce określa się od 30 do nawet 300 tysięcy. Rozbieżności w statystykach wynikają między innymi z faktu, że część bezdomnych korzysta z pomocy z kilku źródeł, co zwiększa statystyczną liczbę objętych pomocą.



Bezdomnych wspierają w Polsce ośrodki pomocy społecznej, blisko 100 organizacji pozarządowych, wśród nich Caritas diecezjalne, Towarzystwo św. Brata Alberta czy inne katolickie fundacje i stowarzyszenia. Ze sprawozdań nadesłanych przez organizacje pozarządowe do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że dotacje na pomoc bezdomnym wystarczają na pomoc dla ok. 130 tysięcy osób.



Caritas diecezjalne prowadzą 30 noclegowni i ogrzewalni, 37 schronisk, 109 jadłodajni, 27 łaźni, gdzie bezdomni mogą się umyć i otrzymać czyste ubranie, 398 punktów pomocy doraźnej, gdzie otrzymują żywność, odzież, wsparcie finansowe i lekarstwa.



Tym, co niepokoi jest narastanie w szybkim tempie zjawiska bezdomności w Polsce. Zostać bezdomnym jest niezwykle łatwo. Wystarczy nieszczęśliwy zbieg okoliczności (brak pracy, konflikty rodzinne, niemożność uregulowania czynszu). Bezdomnymi stają się osoby nie tylko ze środowisk zagrożonych bezdomnością, ale także kobiety z małymi dziećmi czy ludzie młodzi.



Według statystyk, bezdomność dotyka najczęściej samotnych mężczyzn w średnim wieku. Przeciętnie polski bezdomny pozostaje bez dachu nad głową przez około 6 lat. Wśród wielu powodów bezdomności najczęściej wymienia się: alkoholizm (co czwarty bezdomny), utratę pracy, powodującą w konsekwencji brak środków do życia i eksmisję z miejsca zamieszkania, rozpad rodziny, powrót z zakładu karnego bez możliwości zamieszkania, przemoc w rodzinie, likwidację hoteli pracowniczych, opuszczenie domu dziecka czy szpitala psychiatrycznego. Powodem może być również brak tolerancji i zrozumienia dla osób z ciężkimi, czasem  śmiertelnymi chorobami, jak choćby AIDS.



Bezdomnymi są też obcokrajowcy, uchodźcy bądź osoby czasowo przebywające na terenie Polski. Ze względu na sytuację finansową naszego kraju, pomoc bezdomnym jest znacznie ograniczona.



Za: Caritas Polska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz