środa, 31 sierpnia 2011

L. Wałęsa: "Świat jest za piękny, żeby uczestniczyć w partiach :-)"



Wystawa "21 x TAK" w Galerii Kordegarda

Główną atrakcją ekspozycji są oryginalne tablice z 21 postulatami strajkujących w sierpniu 1980 roku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina.

Wystawa "21 x TAK" stanowi element obchodów 31. rocznicy Sierpnia 1980 roku. Oprócz historycznych tablic można na niej oglądać m.in. archiwalne zdjęcia.

Tablice wyjechały z Gdańska w poniedziałek, 29 sierpnia. Na drogę do Warszawy zostały pieczołowicie opakowane gąbką i załadowane do drewnianej, specjalnie dla nich skonstruowanej skrzyni.

Tablice z 21 postulatami strajkowymi w 2003 roku zostały wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO "Pamięć Świata" jako jeden z najważniejszych dokumentów XX wieku oraz świadectwo wydarzeń mających przełomowy wpływ na zmiany polityczne, ustrojowe i gospodarcze państw ówczesnego bloku komunistycznego.

Postulaty zostały utrwalone ołówkiem i czerwoną olejną farbą na dwóch płytach ze sklejki. Spisali je w pierwszych dniach strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku działacze Ruchu Młodej Polski - Maciej Grzywaczewski i Arkadiusz Rybicki.

Po zakończeniu strajku tablice przeniesiono do siedziby Solidarności w Gdańsku. W 1981 roku władze związku przekazały je Centralnemu Muzeum Morskiemu z przeznaczeniem na wystawę poświęconą 1. rocznicy Sierpnia 1980. Jednocześnie dyrekcja muzeum zdecydowała o wykonaniu kopii tablic.

W chwili ogłoszenia stanu wojennego eksponowane na wystawie kopie zostały skonfiskowane przez funkcjonariuszy SB i zaginęły. Oryginalne tablice zabezpieczono w Centralnym Muzeum Morskim, a następnie wywieziono i ukryto na strychu domu konserwatora zabytków Wiesława Urbańskiego, gdzie przetrwały stan wojenny i okres przemian ustrojowych, by w 1996 roku ponownie znaleźć się w muzeum.

Obecny na poniedziałkowej uroczystości Wiesław Urbański wyjaśnił dziennikarzom, że tablice spędziły dziesięć lat w specjalnie skonstruowanej ściance działowej na strychu.

"Co jakiś czas, mniej więcej raz do roku, zaglądałem do nich, by sprawdzić, czy do drewna nie dobiera się kołatek lub kornik. Dwa czy trzy razy impregnowałem też sklejkę, jako konserwator znam się przecież na tym" - opowiadał Urbański.

Ekspozycja w Galerii Kordegarda została zorganizowana z inicjatywy Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowym Centrum Kultury, Europejskim Centrum Solidarności oraz Centralnym Muzeum Morskim.

Wernisaż: 31 sierpnia 2011, godz. 15:30. Uroczystego otwarcia wystawy dokona Prezydent RP Bronisław Komorowski. Wystawa potrwa do 4 września 2011.

 Źródło:
http://www.deon.pl
Foto:
http://www.solidarnosc.gov.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz