poniedziałek, 6 czerwca 2011

Wyprawa bezdomnych po Dom

Fundacja Kapucyńska im. bł Aniceta Koplińskiego oraz Gospodarstwo Hodowlane „Oślice Janiszów” organizują pielgrzymkę dla bezdomnych i wolontariuszy z Duszpasterstwa Bezdomnych działającego przy Jadłodajni na Miodowej. Intencją pielgrzymki będzie powstanie „domu dla bezdomnych” – Kapucyńskiego Ośrodka Pomocy przy Jadłodajni na Miodowej.

Piesza wędrówka z towarzyszeniem osłów niesie wyjątkowy walor połączenia wysiłku i trudu drogi, z czasem modlitewnej zadumy nad własnym życiem. Będzie ona namiastką zmagania się bezdomnych z podjęciem nowych wyzwań: odpowiedzialności, panowania nad słabością, zawierzenia przeżywanego trudu Panu Bogu i życia we wspólnocie. Wędrówka z osłem stworzy niepowtarzalną możliwość podjęcia próby przekroczenia własnego egoizmu.



Mimo zmęczenia i wyczerpania, bezdomny będzie musiał najpierw odpowiedzialnie zatroszczyć się o zwierzę. Towarzyszenie osła niesie ze sobą także ogromny walor poznawczy. Ośla mądrość obrosła przez wieki nieprawdziwością mitów i wielością stereotypów. Tymczasem osioł jest istotą nieporównanie inteligentniejszą od konia. Zanim zadziała, musi zrozumieć sytuację, w której się znalazł i wybrać najbardziej odpowiedni wariant działania.

Doskonale współpracuje z człowiekiem, pozwala się mu prowadzić, jeśli tylko prowadzony jest w sposób właściwy. Współpraca ta wymagać będzie od bezdomnych jasnego wyznaczania celów, wydawania klarownych poleceń, ale też zrozumienia postępowania osła.



Dominujące cechy osła, takie jak zdolność do bezbłędnej oceny sytuacji, rozwaga, lojalność, konsekwencja i upór, pozwolą zwrócić uwagę bezdomnych na doniosłość tych cech w strukturze racjonalnego działania. Chcemy aby chwile zadumy nad zaobserwowanymi sytuacjami rozpaliły w bezdomnych zapał do pracy nad sobą, ożywiły potrzebę wyjścia z bezdomności i pragnienie stworzenia lub odzyskania własnego domu. Zachęciły ich także do podjęcia próby rozwijania w sobie cech niezbędnych w samodzielnym życiu.

Są nimi: decyzyjność, rozwaga, odpowiedzialność, wierność, przenikliwość, koncentracja.

Obecność osła ma jeszcze jeden niezwykle istotny walor. Jako zwierzę odgrywające istotną rolę w życiu bohaterów Starego i Nowego Testamentu, staje się elementem łączącym czasy biblijne ze współczesnością. W Biblii, jak w księdze rodzinnej, mieści się historia każdego człowieka.


Jakby niemym świadkiem tych wszystkich wydarzeń jest właśnie wędrujący osioł, pojawiający się już za czasów Abrahama.

Bezdomny podczas wędrówki będzie mógł wcielić się w rolę bohaterów biblijnych. W tekstach mówi się o królach, prorokach, patriarchach, zdrajcach, mordercach i grzesznikach, o Jonaszu, Amosie, Ezechielu. Oni wszyscy są postaciami biblijnymi, tak jak i bezdomni. Choć imię żadnego z nich nie pada w Biblii bezpośrednio, każdy z nich będzie mógł tę drogę odkryć.

W całej biblijnej historii człowiekowi zawsze towarzyszy osioł, który jest  zwykle obiektem bezkarnego wyszydzenia. Wędrówka z osłem i przychodząca refleksja, może stać się zachętą do pogłębienia swojej wiary i ożywiania relacji z Bogiem. Postacie biblijne często doświadczały bezdomności, a towarzyszem ich niedoli był właśnie osioł.

Wędrówka z osłem to jeden z najpiękniejszych sposobów przemierzania świata, i tym samym - własnego życia. Sposób możliwie najbliższy samemu Jezusowi, wędrującemu przecież po ziemi na ośle.

Duchowy wymiar wyprawy po dom, rozpostarty zostanie na fundamentach duchowości franciszkańskiej. Z e zwykłej codzienności marszu w towarzystwie osłów, Bracia Mniejsi Kapucyni wydobędą wymiar duchowej mądrości, bez której życie dojrzałego człowieka nie jest możliwe. Rekolekcyjna wędrówka stanie się poszukiwaniem owoców Bożego prowadzenia, objawiającego się w siedmiu darach Ducha Świętego: mądrości, rozumu, męstwa, umiejętności, bojaźni Bożej i pobożności.


Trud podejmowanej drogi, bezdomni ofiarują Panu Bogu na Świętym Krzyżu, prosząc o dom. Wyjście z bezdomności bez odpowiedniego wsparcia jest w ich przypadku niemożliwe.

Działające przy Jadłodajni Miodowa Duszpasterstwo Bezdomnych odkrywa coraz większe ich potrzeby. Pomoc jednorazowa to za mało. Potrzebne jest zbudowanie nowego fundamentu życia.

W chwili obecnej zaplecze lokalowe przy klasztorze Braci Kapucynów jest niewystarczające, a potrzeba stworzenia nowego miejsca staje się coraz bardziej widoczna. Bracia Kapucyni podejmują więc starania o wybudowanie Kapucyńskiego Ośrodka Pomocy, który będzie pierwszym domem ludzi bezdomnych. Będzie miejscem uczenia ich nowego życia. Domem w którym tak, jak dziecko w rodzinie, mają zostać przygotowani do samodzielnego pójścia w świat.

Program pielgrzymowania:

•    Wymarsz z Janiszowa. Dystans dzienny ok. 30 km.
•    Surowe warunki polowe (obóz wędrowny). Noclegi pod namiotami.
•    Codzienna Eucharystia i modlitwa w drodze.
•    Całkowity zakaz używania środków psychoaktywnych.


Naszym pielgrzymom Życzymy Powodzenia i wytrwałości - zarówno w drodze, jak i u celu podróży!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz