piątek, 29 kwietnia 2011

Młodzi ludzie w hołdzie Papieżowi

Z niezwykłą inicjatywą wyszli stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Z racji szczególnego przywiązania do osoby Jana Pawła II, postanowili w wyjątkowy sposób uczcić fakt jego beatyfikacji. W weekend beatyfikacyjny w największych miastach w Polsce odbędą się wieczorne czuwania, których punktem kulminacyjnym będzie przekazanie na ręce przedstawicieli instytucji publicznych specjalnych lampionów, niosących ogień z łagiewnickiego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
 

Stypendyści chcą w ten sposób nawiązać do homilii Jana Pawła II wygłoszonej 17 sierpnia 2002 podczas konsekracji Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, kiedy Papież Polak nawoływał by „przekazywać światu ogień miłosierdzia”. Symboliczny wymiar tego ognia, zamknięty w lampionach przyozdobionych wizerunkami, Jezusa Miłosiernego, świętej siostry Faustyny oraz Wielkiego Polaka, zostanie przekazany przez stypendystów Fundacji do różnych instytucji oraz kościołów. Dar ten, nazwany „Beatyfikacyjną Iskrą Miłosierdzia” trafi między innymi do przedstawicieli władz państwowych i lokalnych, przytułków dla bezdomnych, domów opieki, więzień, szpitali oraz innych miejsc, gdzie „trzeba tę iskrę Bożej łaski rozniecać”. Sam ogień, został już przywieziony do Warszawy z Łagiewnik przez siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Przed przekazaniem lampionów w wybranych kościołach w tych miastach w Polsce, gdzie kształcą się stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, odbędą się wieczorne czuwania, podczas których wszyscy chętni będą mogli jeszcze raz wsłuchać się w fragmenty przemówień Jana Pawła II oraz wspólnie pomodlić się słowami Koronki do Miłosierdzia Bożego. Szczególny charakter tej inicjatywie nadaje także czas jej organizacji, który zbiega się z wigilią Święta Bożego Miłosierdzia.

Informacja o planowanej akcji dotarła do kard. Stanisława Dziwisza, który przyjął ją z radością, błogosławiąc jej organizatorom.

W tę inicjatywę zostały zaangażowane wszystkie większe ośrodki akademickie - Warszawa, Kraków, Wrocław, Lublin, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice oraz inne, zrzeszające ponad 800-osobową rzeszę studiujących stypendystów Fundacji. Pozostała część, sięgającej w sumie dwóch i pół tysiąca osób, młodzieży wspartej programem stypendialnym, spontanicznie podejmuję się organizacji tej inicjatywy wśród społeczności lokalnych. Mają nadzieję, że idea przekazywania „ognia miłosierdzia” rozprzestrzeni się także w mniejszych miastach i miasteczkach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz